KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2906118
*
nr 290 6118
Gouache
Lars Norrman, -56, Fredmundberget, 26 x 59
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 8 december 2003
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 06:29:21
1
100 kr
5/12 12:57:42
2
200 kr
5/12 15:18:11
3
250 kr
6/12 19:43:19
4
Vinnande bud
8/12 14:59:18
5
400 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fredmundberget gouache konst lars norrman täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40
-
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11
*
Gouache
nr 290 6118
Gouache
Lars Norrman, -56, Fredmundberget, 26 x 59
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 8 december 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 06:29:21 | 1 | 100 kr |
5/12 12:57:42 | 2 | 200 kr |
5/12 15:18:11 | 3 | 250 kr |
6/12 19:43:19 | 4 | Vinnande bud |
8/12 14:59:18 | 5 | 400 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell fredmundberget gouache konst lars norrman täckfärg vattenfärg
-
4050 Affisch
Andy Warhol (1928-1987), USA. Bianca Jagger, Moder..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:06 -
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:41 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:24 -
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:40 -
3447 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:11